A uniformly tapering vessel is filled with a liquid of density 900 kg/m3. The force that acts on the base of the vessel due to the liquid is (g=10 ms−2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.6 N
b
7.2 N
c
9.0 N
d
14.4 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force acting on the base F=P×A= hdg A=0.4×900×10×2×10−3=7.2N