Using an ac voltmeter, the potential difference in the electrical line in a house is read to be 234 V. If the line frequency is known to be 50 cycles per second, the equation for the line voltage is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
V=165 sin 100 πt
b
V=331 sin 100 πt
c
V=220 sin 100 πt
d
V=440 sin 100 πt
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E=E0 sin ωtVoltage read is rms value.∴E0=2×234 V = 331 Vand ω=2πft=2π×50×t=100πtThus, the equation of the line voltage is given byE=331 sin100πt