In a u-tube as shown in the fig. water and oil are in the left side and right side of the tube respectively. The heights from the bottom for water and oil columns are 15 cm and 20 cm respectively. The density of the oil is [take ρwater =1000kg/m3
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1333kg/m3
b
1200kg/m3
c
750kg/m3
d
1000kg/m3
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In equilibriumPressure at A = Pressure at B.Pa+0.15×103×g=Pa+0.20×d0gd0=0.15×1030.20=0.75×103=750kg/m3