A 6 V battery is connected to the terminals of a three metre long wire of uniform thickness and resistance of 100 Ω. The difference of potential between two points on the wire separated by a distance or 50 cm, will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 V
b
3 V
c
1 V
d
1.5 V
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total current drawn from the batteryi= ER+r =6100+0=0.06 AResistance of 5o cm wire is R'=ρl'A = ρAl'=Rl l' ∵ R=ρlA =100300 × 50so, R'=5030 ΩHence, the potential difference between two points on the wire separated by a distance l isV= iR'=0.06 × 503 = 1 V
A 6 V battery is connected to the terminals of a three metre long wire of uniform thickness and resistance of 100 Ω. The difference of potential between two points on the wire separated by a distance or 50 cm, will be