A 10V battery with internal resistance 1Ω and a 15V battery with internal resistance 0.6Ω are Connected in parallel to a voltmeter (see figure).The reading in the voltmeter will be close to in volts.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 13.12.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As the two cells oppose each other hence, the effective emf in closed circuit is 15-10=5V and net resistance is 1+0.6= 1.6Ω (because in the closed circuit the internal resistance of two cells are in series)current in the circuit=I= effective emf / total resistance = 5/1.6 AThe potential difference across voltmeter will be same as the terminal voltage of either cellSince the current I is drawn from the cell of 15V ∴V1=E1−Ir1 =15−51.6×0.6=13.125V