An V shaped glass tube is kept inside a bus that is moving with constant acceleration. During the motion, the level of the liquid in the left arm is at 12 cm whereas in the right arm, it is at 8 cm when the orientation of the tube is as shown. Assuming that the diameter of the tube is much smaller than levels of the liquid and neglecting effect of surface tension, acceleration of the bus will be (g = 10 m/s2).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 m/s2
b
2 m/s2
c
4 m/s2
d
5 m/s2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
tan θ = ag = h2-h1h2tan450+h1tan450 = 4 cm20 cm⇒a = 2 m/s2