A 10 V Zener diode along with a series resistance is connected across 40 V supply. Calculate the minimum value of the resistance regulated, if the maximum Zener current is 500 mA.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50
b
60
c
70
d
80
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Vi/p=40V, iz=500mA=500×10−3A=0.5A, Vz=10V , Rs=?If iz is max iL is zero i=iz+iL=0.5+0=0.5AAlso, i=Vi−VzRs ⇒Rs=Vi−Vzi ⇒Rs=40−100.5=300.5=3012=60Ω