Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The value of  γ for helium is 5/3. Calculate the specific heat capacity at constant volume, if it’s molar mass is 4:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5187.5 J/kg K

b

3112.5 J/kg K

c

31.125 J/kg K

d

3.1125 J/kg K

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

we know that CV=3R/2=12.45 J/ mol-K for helium which is monoatomic. Therefore, specific heat capacity of gas at constant volume is cv=CvM=12.45 4=3.1125 Jgm-1K-1Cv=molar specific heat of gas at constant volumeM= molecular weightOr cv=3.1125×103 Jkg-1K-1⇒cv=3112.5 Jkg-1K-1
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The value of  γ for helium is 5/3. Calculate the specific heat capacity at constant volume, if it’s molar mass is 4: