The variation of potential with distance R from a fixed point is as shown below. The electric field at R = 5 m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
b
c
d
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Intensity at 5 m is same as at any point between B and C because the slope of BC is same throughout (i.e., electric field between B and C is uniform). Therefore electric field at R = 5 m is equal to the slope of line BC hence byand at R = 3 m potential is constant so E = 0.