A vechicle moving with a speed of 36 km/h sees a red light ahead dg applies brakes and stops after covering 10 m distances. If moving at a speed of 72 km/h then applying brakes it stops after covering 30 m distance. Assuming same reaction time and same deceleration in each case, the distance covered when brakes are applied on the vehicle when it is moving at 54 km/h is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m
b
40 m
c
18.75m
d
9.37m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let, the time in which the vehicle keeps on moving with the same speed before brakes are actually applied, i.e., reaction time be t0. Then In first case u2 = 2a (x - x0)or 36Ã5182=2a10â10t0...(1)In second case, 72Ã5182=2a30â20t0....(2)Similarly, 54Ã5182=2asâ15t0....(3)Dividing (1) by (2),to = (1/ 2) secDividing eq. (t) by eq. (g) and puttingt0 =1/2, we gets =18.75m