\vec{u}\,=\,2\hat{i} A body is projected vertically upward with a velocity of 10 m/s from the top of a tower. At the same time a second body is projected vertically downward with a velocity of 5 m/s . Then velocity of the second body, relative to the first one after 3 second.will be (3) 16 m/s
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
b
c
15 m/s
d
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken by the first body to reach the highest point of its trajectory = ug=1010s =1sTherefore after 3 s both of the bodies will be moving downward .So v2/1 = (5+10×3) - (10×2) m/s =15 m/s