A vehicle with a horn of frequency n is moving with a velocity of 30 m/s in a direction perpendicular to the straight line joining the observer and the vehicle. The observer perceives the sound to have a frequency n+n1 when he is at the shortest distance between them. Then (if the sound velocity in air is 300 m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
n1=10 n
b
n1=0
c
n1=0.1 n
d
n1=−0.1 n
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
No shift in frequency as there is zero relative velocity at the given instant.