A vehicle, with a horn of frequency n, is moving with a velocity of 30 m/s in a direction perpendicular to the straight line joining the observer and the vehicle. The observer perceives the sound to have a frequency n + n1 . Then, n1 is equal to: (take velocity of sound in air as 330 m/s):
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
n1=10n
b
n1=−n
c
n1=0.1n
d
n1=0
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Due to perpendicular motion there is n relative motion so there is no doppler effect means n1 = 0.