Velocity and acceleration of a particle at time t=0 are u=(2i^+3j^)m/s and a=(4i^+2j^)m/s2 respectively. find the velocity and displacement of particle at t=2s.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(13i^+7j^)m/s and (12i^+10j^)m
b
(10i^+7j^)m/s and (13i^+10j^)m
c
(10i^+9j^)m/s and (12i^+10j^)m
d
(10i^+7j^)m/s and (12i^+10j^)m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, Acceleration a=(4i^+2j^)m/s2 is constant. So, we can applyv=u+at and s=ut+12at2Substituting the proper values, we getv=(2i^+3j^)+(2)(4i^+2j^) =(10i^+7j^)m/sand s=(2)(2i^+3j^)+12(2)2(4i^+2j^) =(12i^+10j^)mTherefore, velocity and displacement of particle at t=2 s are (10i^+7j^)m/s and (12i^+10j^)m respectively.
Velocity and acceleration of a particle at time t=0 are u=(2i^+3j^)m/s and a=(4i^+2j^)m/s2 respectively. find the velocity and displacement of particle at t=2s.