The velocity of air over the upper surface of the wing of an aeroplane is 40 m/s and that on the lower surface is 30 m/s . If the area of the wing is 5m2 and the mass of the wing is 300 kg , the net force acting on the wing is (Density of air =1.3kg/m3 and g=10 m/s2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
725 N upward
b
725 N downward
c
2275 N upward
d
d2275 N downward
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
weight =mg =300×10=3000N Up thrust=ρ2A(v22−v12)=1.32×5[(40)2−(30)2] =6.25×5×70×10=35×65=2275N Net force =3000−2275=725N (down)
The velocity of air over the upper surface of the wing of an aeroplane is 40 m/s and that on the lower surface is 30 m/s . If the area of the wing is 5m2 and the mass of the wing is 300 kg , the net force acting on the wing is (Density of air =1.3kg/m3 and g=10 m/s2 )