The velocity of air over the upper surface of the wing of aeroplane is 20m/s and that on the lower surface is 10m/s. If the area of the wing is 10m2 and the mass of the wing is 400kg the net force acting on the wing is (Density of air =2kg/m3 and g=10m/s2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1000 N down ward
b
500 N down ward
c
1000 N up ward
d
500 N upward
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Weight =mg = 400×10=4000N Up thrust =ρ2A(v22−v12)=22×10((20)2−(10)2) =10×(400−100) =10×300=3000N Net force =4000 – 3000 N = 1000N (down)
The velocity of air over the upper surface of the wing of aeroplane is 20m/s and that on the lower surface is 10m/s. If the area of the wing is 10m2 and the mass of the wing is 400kg the net force acting on the wing is (Density of air =2kg/m3 and g=10m/s2 )