Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The velocity of a body as a function of time t is given as v→=2ti^+t2j^m/s. What is force acting on the body at t = 2 s if its mass is 4 kg?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

(4i^+7j^)N

b

(12i^+18j^)N

c

(8i^+16j^)N

d

(12i^+16j^)N

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

a→=dv→dt=2i^+2tj^ at t = 2 s a→=2i^+4j^ F→=ma→=4(2i^+4j^)=(8i^+16j^)N
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The velocity of a body as a function of time t is given as v→=2ti^+t2j^m/s. What is force acting on the body at t = 2 s if its mass is 4 kg?