The velocity of a body at an instant is 20 ms–1. After 5s the velocity is 30 ms–1. How many seconds earlier from the instant, it might have started? Assume acceleration is uniform
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8sec
b
10sec
c
6sec
d
7sec
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v = U + at30 = 20 + 5a a = 2 m/s2v = at'20 = 2t’ t’ = 10 sec when U = 0