The velocity of a body of mass 20 kg decreases from 20 m/s to 5 m/s in a distance of 100 m. Force on the body is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
-27.5 N
b
- 47.5 N
c
-37.5 N
d
- 67.5 N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here initial velocity is u=20 m/s and final velocity is 5 m/s and distance travelled is 100 m. Then from the equationv2-u2=2as ; 52-202=2a×100 a=-25×152×100 and F=ma=-20×25×152×100=-37.5N