The velocity of a bullet is reduced from 200m/s to 100m/s while travelling through a wooden block of thickness 10cm. The retardation, assuming it to be uniform, will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10×104 m/s2
b
12×104 m/s2
c
13.5×104 m/s2
d
15×104 m/s2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given initial velocity=u=200 m/s; final velocity= v=100 m/s, s=0.1 m acceleration=a=u2−v22s a=(200)2−(100)22×0.1 a=15×104m/s2