Velocity is given by v = 4t (1 - 2t), then find the value of time at which velocity is maximum.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.25 s
b
1 s
c
0.45 s
d
4 s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
To find value of time at which velocity is maximum, taking differentiation of v with respect to time dvdt=0Given, v = 4t (1 - 2t) v=4t-8t2⇒ddt4t-8t2=0 ⇒ 4-16t=0 ⇒ t=14 s=0.25 sAgain, taking differentiation, we get⇒ d2vdt2=-16<0So, at t = 0.25 s, velocity is maximum.