The velocity of a motor boat with respect to still water is 7 ms−1 and velocity of water in a river is 3 ms−1 . When the boat starts moving upstream a float was dropped from it. The boat travels 4.2 km and returns and reaches the float. The time taken by the boat to catch the float is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25 min
b
30 min
c
35 min
d
40 min
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When the boat is in upstream. Relative velocity between boat and float is = 10 m/sec The separation between them when boat moves 4.2 km is S=Vrelt VreldVboat=10×4.2×10007 = 6000 mWhen the boat is in down stream, relative vrel=4m/sec time taken to cover the separation distance 6000m is t1=60004=1500sec=25min Total time from starting of journey isTe=25+dVboat =25+42007×60= = 35 min