The velocity of a particle at an instant is 10 ms-1. After 3 s its velocity will become 16 ms-1. The velocity at 2 s, before the given instant would have been:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6 ms-1
b
4 ms-1
c
2 ms-1
d
1 ms-1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For 2nd part 10 m/s is initial velocity.Hence 16=10+a(3)⇒ a = 2m/s2For 1st part 10 m/s is final velocity10 = u+2 x 2u = 6m/s
The velocity of a particle at an instant is 10 ms-1. After 3 s its velocity will become 16 ms-1. The velocity at 2 s, before the given instant would have been: