Velocity of a particle of mass I kg moving rectilinearly is given by , v = 25- 2t + t2. Find the average power of the force acting on the particle between time interval t = 0 to t = 1 sec.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
49W
b
24.5W
c
- 49W
d
- 24.5W
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Average power, Pav=ΔKEΔt=12mv2−u2ΔtHere, u = 24 m/s, u = 25 m/s, ∆t = 1sTherefore, Pav=12×1242−252W=−24.5W