Velocity of a particle moving along a straight line is given by V = 2x2 m/s where x is displacement in metre. Then acceleration of the particle when x = 2m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
b
c
64 m/s2
d
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
a = v dvdx= 2x24x = 8x3 Therefore at x=2 m , a = 64 m/s2