Velocity of a particle moving in a straight line varies with its displacement as v=(4+4s)m/s. Displacement of a particle at time t=0 is s=0. Find displacement of particle at time t=2s.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 m
b
10 m
c
20 m
d
25 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Squaring the given equation, we get v2=4+4s.Now, comparing it with v2=u2+2as, we get u=2 m/s and a=2 m/s2Displacement at t=2 siss=ut+12at2 or s=(2)(2)+12(2)(2)2 or s=8 m