Velocity of a particle moving with uniform acceleration at some instant is 10 m/s. After 5 seconds from that instant its velocity becomes 20 m/s. Its velocity 3 seconds before the instant is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 m/s
b
4 m/s
c
6 m/s
d
7 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=u+at : 20=10+5 a ; a=2 velocity 3 sec before v=u-at ; v=10-3×2= 4 m/s
Velocity of a particle moving with uniform acceleration at some instant is 10 m/s. After 5 seconds from that instant its velocity becomes 20 m/s. Its velocity 3 seconds before the instant is