Velocity of a particle at time t = 0 is 2 m/s. A constant acceleration of 2 m/s2 act on the particle for 2 s at an angle 60o with the initial velocity. The magnitude of velocity of particle at the end of 2 s will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25m/s
b
27m/s
c
26m/s
d
23m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let us make the components of initial velocity in the direction and perpendicular to the direction of acceleration as shown in the figure.In the direction of acceleration:Using v=u+at, we getv1=ucos60∘+at=2×12+2×2=5m/sVelocity perpendicular to direction of acceleration remains same, which is usin60∘=3m/sSo net velocity at the end of 2 s:v=v12+(3)2=52+3=28=27m/s