The velocity of particle undergoing SHM at the mean position is 4m/s. Find the velocity of the particle at the point where the displacement from the mean position is equal to half the amplitude
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
23m/s
b
53m/s
c
43m/s
d
33m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
maximum velocity of simple harmonic oscillator is Vmax=w×A where w=angular velocity, A=amplitude, given, wA=4m/s we know that, Velocity of oscillator is V=wA2-x2 here x= displacement of the oscillator ⇒V=wA2-A2/4 ⇒V=w3A2/4 ⇒V=w3A2, substitute wA=4 v=23m/s