The velocity of a particle is v = v0 + gt +f t2.If its position is x = 0 at t = 0, then its displacement after unit time (t - 1) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
vo+g+f
b
vo+g/2+f
c
vo+2g+3f
d
vo+g/2+f/3
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that v=v0+gt+ft2or dxdt=v0+gt+ft2Integrating this expression, we get x=v0t+12gt2+13ft2+Cwhere C is integration constant.When x=0 and t = 0, C = 0â´x=v0t+12gt2+13ft2The required displacement=v0+12g+13f