Velocity of sound in air is 320 m/s. A pipe closed at one end has a length of l m. Neglecting the corrections, the air column in the pipe can resonate for sound of frequency
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
80 Hz
b
240 Hz
c
320 Hz
d
400 Hz
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fundamental frequency:v=3204×1Hz=80HzNow only odd harmonics are present i.e., 80Hz, 80×3=240Hz,80×5=400Hz.