Velocity –time graph for a Body of mass 10kg is shown in figure. Work done on the Body in first two seconds of the motion is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
-9300J
b
12000J
c
-4500J
d
-12000J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given m = 10kg t = 2 sec work done by the body against retardation force =decrease in kinetic energy of the body. u = 50m/s at t = 0 sec. ∴ a = ΔvΔt = 50−00−10 = −5 m/s2 ∴ speed of the Body at t = 2 sec is v = u+at ⇒ v = 50+(−5) 2 ⇒ v = 40 m/s ∴ using work –Energy theory , W = Δ K.E ⇒ W = 12 mv2 −12mu2 ⇒ W = 12 10×402 −12 10×502 = −4500J