The velocity of transverse wave in a string is v=T/m where T is the tension in the string and m is the mass per unit length. If T = 3.0 kgf, the mass of string is 2.5 g and the length of string is v = 1.000 m, then the percentage error in the measurement of velocity is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5
b
0.7
c
2.3
d
3.6
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=Tm=m′gMl1/2=m′lgM1/2It follows from here,Δvv=12Δm′m′+Δll+ΔMM=120.13.0+0.0011.000+0.12.5=12[0.03+0.001+0.04]=0.036Percentage error in the measurement =0.036×100=3.6