Velocity v of a particle moving along positive x axis as a function of time is given by v = 2t m/s. Initially the particle is to the right of the origin and 2 m away from it. Find the displacement of the particle after first 3 s.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 m
b
7 m
c
11 m
d
9 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Final distance of the particle from the origin = 2+ ∫032tdt =(2+9) m =11 m.So displacement = final position - initial position = (11-2) m = 9 m