The velocity-time graph of a particle moving in a straight line is shown in figure. The mass of the particle is 2 kg. Work done by all the forces acting on the particle in time interval between t = 0 to t = 10 s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
300 J
b
-300 J
c
400 J
d
-400 J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From work-energy theorem, W=ΔKE=Kf−Ki=12mvf2−vi2=12×2(−20)2−(10)2=300J