A vertical jet of water coming out of a nozzle with velocity 20 m/s supports a plate of mass M stationary at a height h = 15m, as shown in the figure. If the rate of water flow is 1 litre per second, the mass of the plate is (Assume the collision to be inelastic).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 kg
b
1.414 kg
c
2 kg
d
10 kg
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force by liquid = Mg⇒ρ(AV)V=MgBut AV= av = 1 x 10-3 m3/sec and M=1 kg