A vertically projected body attains the maximum height in 6s. The ratio of kinetic energy at the end of 3rd second to decrease in kinetic energy in the next three seconds is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 : 1
b
1 : 3
c
3 : 1
d
9 : 1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let H is Maximum ht. attained in 6 sec u=gt=60ms−1 After 3 sec v=u−gt=60−30=30ms−1 KE at end of 3rdsdecrease in KE in next 3s=12m(30)212m(30)2=1 KE after3secDecrease in KE after 3sec=KE after 3secPE after 3sec = H2H2=1:1