Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A very broad elevator plateform is going up vertically with a constant acceleration 1 ms-2. At the instant when the velocity of the lift is 2 m/s, a stone is projected from the plateform with a speed of 20 m/s relative to the floor at an elevation 30o. The time taken by the stone to return to the floor will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3011sec

b

7011sec

c

2011sec

d

9011sec

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Initial velocity of stone w.r.t. lift=20sin⁡30∘j^+20cos⁡30∘i^=(103i^+10j^)m/sInitial velocity of stone w.r.t. ground=(103i^+12j^)m/sThe initial position of stone and lift are same and when they again meet their final positions will also be same. So both will have same displacement in vertical direction in same time Displacement of lift =2(t)+12×1×t2=2t+t22 Displacement of stone =12(t)−12×10×t2=12t−5t2 so  2t+t22=12t−5t211t22=10t or t=2011secSo time taken by stone to return to the floor of lift is 2011sec.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A very broad elevator plateform is going up vertically with a constant acceleration 1 ms-2. At the instant when the velocity of the lift is 2 m/s, a stone is projected from the plateform with a speed of 20 m/s relative to the floor at an elevation 30o. The time taken by the stone to return to the floor will be