A very large sphere having charge 100e (e is equal to the charge of electron) uniformly distributed on the surface is compressed slowly and uniformly till its radius reduces to 1 m. The work done by the electric forces in this process is: (in J)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1013×e2
b
4.5×109×e2
c
9×1013×e2
d
4.5×1013×e2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
work done = Ui−UfUi=0 as sphere very large no electrostatic interactionUf=self energy of sphere = Q28πε0R=9×109×100e221=4.5×1013×e2