A very long magnet of pole strength 16 A-m is placed vertically with its one pole on the table. At what distance from the pole, there will be a neutral point on the table. (BH = 4 × 10–5 Wbm–2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.4 m
b
0.2 m
c
0.6 m
d
0.8 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
BH=μ04πmd2 ; 4 x 10-5=10-716d2d2 = 0.04, d = 0.2 m