Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A vessel contains 0.5 g of hydrogen and 0.8 g of oxygen. The volume of vessel is  528 m3 while its temperature is maintained at 300 K. Then the pressure of the mixture is MH2=2,  MO2=32,  R=253J−mol−1K−1.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

385  Nm−2

b

38.5  Nm−2

c

3850  Nm−2

d

3.85 Nm−2

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

By Dalton’s law,P=PH2+PO2 =nH2RTV+nO2RTV=0.52+0.832253300528=3850Nm−2
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring