A vessel contains an immiscible mixture of water and a liquid of density 0.8 gm/cc. A cube of side 10 cm is placed in the mixture and it is observed that the water-liquid interface is at the middle of cube height.Mass of the cube is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
420 gm
b
680 gm
c
225 gm
d
900 gm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of cube =(10)3=1000 cm3In floating condition W=Vρg=(Vin)1ρoilg+(Vin)2 ρwter g m=500×0.8+500×1=900 gm