A vessel contains oil (density = 0.8 g/cm3) over mercury (density 13.6 g/cm3). A uniform sphere floats with half its volume immersed in mercury and the other half in oil. The density of the material of sphere in g/cm3 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.3
b
6.4
c
7.2
d
12.8
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Weight = buoyant force =V2ρHgg+V2ρoilg∴ ρ=ρHg+ρoil2=13.6+0.82=14.42=7.2