A vessel filled with water stands on a table. In its side, the vessel has a small orifice arranged at a distance 25cm from the bottom of the vessel and at a distance 16cm from the level of water which is kept constant. The horizontal distance from the orifice at which the jet of water fall on the table is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.2 m
b
0.4 m
c
0.9 m
d
0.8 Ms
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
R = vt=(2gh1)2h2g =2×16×10−2×2×25×10−2=2×4×5×10−2=0.4m