A vessel of volume V = 20 litre contains a mixture of H2 and He at 20oC and pressure P = 2 atm. The mass of the mixture is m = 5 g. The ratio of m1 and m2 where m1 = mass of H2 and m2 = mass of He is ____________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By gas law we use PV=nRT 2×20=m12+m24(0.082)(293)⇒ 2m1+m2=6.66 and m1+m2=5Solving we get m1=1.66g and m2=3.34g⇒ m1m2=12