For VHF signal broadcasting, ______ km2 of maximum service area will be covered by an antenna tower of height 30 m, if the receiving antenna is placed at ground. Let radius of the earth be 6400 km. (Round off to the Nearest Integer) (Take π as 3.14)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1206.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Radius of the zone that can cover by an antenna of height h is r=2hRr=2×30×6400×103 r2=60×6400×103m2⇒r2=60×6400×103m2 Now the area covered by the antenna =πr2⇒Area=(3.14)60×6400×103=1205760×103m2 =1205.7(km)2 ≈1206(km)2
For VHF signal broadcasting, ______ km2 of maximum service area will be covered by an antenna tower of height 30 m, if the receiving antenna is placed at ground. Let radius of the earth be 6400 km. (Round off to the Nearest Integer) (Take π as 3.14)