The vibrations of a string of length 60 cm fixed at both ends are represented by y=4sinπx15cos90πt, where x and y are in cm and t is in second. Then velocity of component waves in the string is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
13.5 m/s
b
18.5 m/s
c
24.5 m/s
d
48.5 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Comparing the given equation with the equation of standing wave y=AsinKx.cosωt, we can write K=π15m−1 and ω=90π rad/s.∴V=ωK=90ππ/15cm/s=13.50 m/s