The voltage of clouds is 4 × 106 V with respect to ground. In a lightning strike lasting 100 ms, a charge of 4 C is delivered to the ground. The power of lightning strike is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 MW
b
80 MW
c
160 MW
d
500 MW
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done in delivering q coulomb of charge from clouds to ground.W=Vq=4 × 106 × 4=16 × 106 JThe power of lightning strike isP=Wt = 16 × 1060.1 = 160 × 106 W=160 MW
The voltage of clouds is 4 × 106 V with respect to ground. In a lightning strike lasting 100 ms, a charge of 4 C is delivered to the ground. The power of lightning strike is