The volume change of a solid copper cube 10 cm on an edge, when subjected to a pressure of 7 MPa is (Bulk modulus of copper = 140 GPa)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 ×10-2 cm3
b
10 × 10-2 cm3
c
15 × 104 cm3
d
20 × 10-2 cm3
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, L = 10 cm = 10× 10-2 m P = 7 MPa = 7 × 106 Pa B = 140 GPa = 140 × 109 Pa As B = P∆VV∆V = PVB = PL3B = (7 ×106Pa)(10×10-2m)3140×109 Pa = 5×10-8m3 = 5 × 10-2 cm3