A 10 W electric heater is used to heat a container filled with 0.5 kg of water. It is found that the temperature of water and container rises by 3K in 15 min. The container is then emptied, dried and filled with 2 kg of oil. The same heater now raises the temperature of container oil system by 2K in 20 min. Assume there is no heat loss in the process and the specific heat of water is 4200 J kg-1K-1 , the specific heat of oil in the same limit is equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.50 x 103
b
2.55 x 103
c
3.00 x 103
d
2.10 x 103
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As we know, work done by an electric heater i.e. m1c1Δt+m2c2Δt= work done So, m1c1Δt+m2c2Δt=P1t1where, m1=0.5kg, specific heat, c1=4200Jkg−1K−1Δt=Δt1=Δt2=3KP1=10Wt1=15×60=900sc2 = specific heat capacity of container. So, 0.5×4200×(3−0)+m2c2×(3−0)=10×15×60⇒ 2100×3+m2c2×3=9000⇒ m2c2=9000−63003=900Similarly, in the case of oil, m1coΔt+m2c2Δt=P2t2 where, co= specific heat capacity of oil, P2=10W2×c0×2+900×2=10×20×60⇒ 4c0+1800=12000⇒ co=2550=2.55×103Jkg−1K−1
A 10 W electric heater is used to heat a container filled with 0.5 kg of water. It is found that the temperature of water and container rises by 3K in 15 min. The container is then emptied, dried and filled with 2 kg of oil. The same heater now raises the temperature of container oil system by 2K in 20 min. Assume there is no heat loss in the process and the specific heat of water is 4200 J kg-1K-1 , the specific heat of oil in the same limit is equal to